PROČ JE SVĚTLO DŮLEŽITÉ
Lidský organismus je v rámci daných biorytmů plně adaptovaný na přirozené světelné podmínky, tedy na střídání denního světla, soumraku a tmy. Světlo pak zásadně ovlivňuje naše pocity, výkon a zdraví. Řízení vlastností světla je proto klíčovou příležitostí pro tvorbu a aplikaci zdravého osvětlení, kterým lze naše tělo, mysl a naladění pozitivně ovlivňovat.
VLIV SVĚTLA NA ORGANIZMY
Den
Modrá a azurová spektrální složka přítomná ve spektru denního světla nám umožňuje dosáhnout plné bdělosti, soustředění, rychlosti reakcí i efektivní práci s krátkodobou pamětí a podporuje kognitivní výkon mozku. K plné aktivitě povzbuzuje také veškeré vnitřní orgány a tělesné soustavy: srdce a cévy, svalový aparát, vylučovací soustavu a další.
Večer
Noc
Toto pravidelné střídání aktivity a regenerace je označováno jako cirkadiánní rytmus a kromě člověka jej mají všichni mnohobuněční tvorové (denní ve stejné podobě, noční obráceně).
Rozvoj umělých zdrojů světla v posledních 140 letech, snažící se v noci simulovat denní světlo, však s sebou nese rozsáhlé narušování přirozeného střídání světla a tmy. V důsledku toho jsou matením cirkadiánních rytmů poškozovány živé organizmy. Zejména v posledních deseti letech jsme vlivem plošného nástupu LED zdrojů s vysokým podílem modré složky (CCT 2700–6500 K) a jejich nočního používání svědky rozsáhlého vymírání nočních druhů živočichů a snižování životaschopnosti celých ekosystémů. U lidí dochází k rapidnímu nárůstu poruch imunity, spánku a nálady, obezity, diabetu, zvyšuje se četnost onemocnění kardiovaskulární soustavy a strmě roste i počet případů rakoviny prsu a prostaty a dalších zdravotních potíží. To vše podle nových vědeckých studií prokazatelně ukazuje na škodlivý vliv modrého světla z umělých zdrojů, kterým jsme vystavováni v noci. Bez řízení podílu modré spektrální složky jsou běžné LED technologie v nevhodnou denní dobu biologicky toxické!
Zároveň bylo řadou výzkumů prokázáno, že naopak nedostatečný podíl modré a azurové části světelného spektra v umělém osvětlení sloužícím během dne jako náhrada denního světla například ve školách nebo organizacích omezuje u lidí aktivitu, kognitivní výkon a vytrvalost, zhoršuje emoční naladění a nepříznivě působí na celkové zdraví a vitalitu. Během dne je tedy modrá část spektra oproti noci pro člověka a ostatní živé organizmy nezbytná a užitečná.
Na základě těchto znalostí a ve výše uvedeném kontextu vzniká po moderních bio-optimalizovaných světelných zdrojích stále větší poptávka, jak ze strany individuálních zákazníků, tak organizací a veřejných institucí, které postupně zdůrazňují význam aplikace zdravého světla do kanceláří, škol, úřadů, lékařských a sociálních zařízení, výrobních provozů, laboratoří a dalších interiérů i exteriérů ve kterých lidé tráví svůj čas. Proto přicházíme s technologií pro-kognitivních a bio-dynamických LED systémů, které umožní lidem využívat veškerých výhod moderní technologické společnosti jako doposud, aniž by však museli porušovat světelnou hygienu a ohrožovali tak nevhodným světlem své zdraví a svůj fyzický a duševní výkon a potenciál.